Zpracování akustických signálů

Laboratoře

SPLab - Laboratoř zvukové techniky a bezodrazová komora

Vyučované předměty: Elektroakustika, Studiová a hudební elektronika
Zodpovědná osoba: Ing. Jiří Schimmel, Ph.D.
Oblast: Interakce člověk-stroj, Zpracování akustických signálů

Laboratoř je vybavena šesti počítačovými pracovišti vybavenými profesionálními externími zvukovými kartami, kvalitními polouzavřenými sluchátky, MIDI klaviaturami a softwarem Steinberg Cubase, Wavelab, Ableton Live, Native Instrument Reaktor, Audiffex, řadou efektových modulů a softwarových syntezátorů a měřicími a simulačními programy EASERA a SLab. Na těchto pracovištích probíhají úlohy zaměřené na práci se studiovou technikou a hudební elektronikou, metodami syntézy a zpracování zvukových signálů atd. V laboratoři je dále k dispozici specializované DAW (Digital Audio Workstation) pracoviště vybavené profesionálními zvukovými kartami (Digidesign Digi 002 Rack, Echo Mona, MOTU Traveller), poslechovými monitory (Event TR8), profesionálním software Cubase, Wavelab a ProTools a ovládacími kontrolery Mackie Control a Contour Shuttle. Toto pracoviště je určeno pro specializovaná elektroakustická měření a nahrávání. Mezi vybavení laboratoře patří několik analogových mixážních pultů, mezi nimi 28 kanálový pult Phonic Impact, digitální mixážní pult Yamaha O1V, několik analogových a digitálních efektových procesorů (Digitech, TLa), hard-disk recorder AKAI DPS a Tascam 2488neo, digitální nahrávací zařízení Fostex FR2-LE a Tascam HD-P2, sampler AKAI Z4, několik syntezátorů a zvukových modulů (Yamaha, Novation, Roland), řad MIDI kontrolerů a klaviatur (Roland, BitStream, M-Audio), kondenzátorové a dynamické mikrofony pro snímání zpěvu a hudebních nástrojů atd. Tato zařízení jsou využívána v laboratorních úlohách a řada z nich také při výzkumu a vývoji digitálních systémů zpracování zvuku. Pro laboratorní úlohu zabývající se řízením světelné techniky jsou k dispozici jsou dvě světelné hlavice.

Součástí laboratoře je také bezodrazová dvouplášťová komora, ve které probíhají měření elektroakustických zařízení, pořizování referenčních signálů, nahrávky pro multimediální prezentace atd. Součástí komory je i točna pro měření směrových charakteristik a polohovací robot snímání akustických polí. K dispozici je řada vysoce kvalitních měřicích mikrofonů, umělá hlava (Head And Torso Simulator) firmy Bruel&Kjaer, ruční audio analyzátory a generátory firmy NTi Audio (XL2, MR-Pro, Acoustilizer), systém pro automatizovaná elektroakustická měření NTI RT-2M, všesměrový zdroj zvuku pro měření akustiky uzavřených prostorů, audio analyzátor APx-525 ařada osciloskopů, generátorů a multimetrů. Toto vybavení umožňuje provádění téměř jakéhokoliv akustického nebo elektroakustického měření a měření parametrů audio zařízení.

Tuto laboratoř je možné využívat i řešení bakalářských a diplomových prací a individuálních projektů. Laboratoř byla a je využívána pro řešení projektů MPO a GAČR a pro řešení smluvních zakázek pro firmy (Mesit, Honeywell). Navíc ji, po dohodě s vedoucím laboratoře, mohou studenti ve svém volném čase využívat pro nahrávání, měření elektroakustických a audio zařízení atd.


Specifické přístroje:
  • Umělá hlava – torzo s instalovanými mikrofony na vstupu do vnějšího zvukovodu, používá se pro měření sluchátek, akustických vlastností prostorů, měření kvality zvuku, měření náhlavních sad, mikrotelefonů, mobilních telefonů atd. (link)
  • Profesionální ruční audio a akustický analyzátor NTI Audio XL2 pro měření hluků, parametrů zvukových instalací, prostorové akustiky atd. (link)
  • Profesionální audio analyzátor Audio Precision APX525 pro měření parametrů nízkofrekvenčních analogových i digitálních zařízení (link)
  • Profesionální měřicí systém NTi Audio Rapid Test RT-2M pro automatizovaná měření parametrů elektroakustických měničů, reproduktorových soustav a analogových audio zařízení. (link)


« zpět na přehled